Кај СРЦ Пандев општина Струмица планира спортски комплекс со базен, две игралишта и памптрак

1496

Општина Струмица планира на просторот кај АТШ Берово, пред СРЦ ,,Пандев’’ да се гради затворен пливачки базен, две одбојкарски игралишта и памптрак наменет за велосипедисти. Вака најави градоначалникот на Струмица Коста Јаневски објаснувајки ги урбанистичките планови за спорт и рекреација во градот. Станува збор за локација кон населбата Софилари со што ќе се заокружи целиот простор како спортски комплекс.

,, Предвидено е во соработка со Агенцијата за млади и спорт изградба на објект за пливачки спортови односно на затворен пливачки базен и разговорите со АМС се во завршна фаза. Покрај него предвидени  две одбојкарски игралишта од кој едното ќе биде за одбојка на песок но и памптрак или патека за велосипедисти . Секако дека тој простор ќе биде хортикултурно уреден со зеленило со урбана опрема и целиот тој простор ќе биде осветлен,, најави гадоначалникот Коста Јаневски

Јанески подвлече дека со Агенцијата за млади и спорт преговорите се во завршна фаза и дека сите предуслови од страна на општината се направени да отпочне изградбата на овој комплекс. Инаку  градоначалникот на Струмица кажа дека во завршна фаза се повеќенаменското игралише во седмата урбана заедница но и новиот терен со вештачка трева што се подгина во соработка со ФФМ и ФК Академија Пандев

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.