Во домот на жител на струмичко Свидовица, полицијата заплени марихуана

577

Вчера по издадена наредба за претрес на дом и други простории од страна на Судија на претходна постапка при струмичкиот суд, полицијата во домот на 20 годишен жител на населеното место Свидовица пронашле марихуана, соопшти МВР од каде најавуваат дека против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава.

,,На 18.10.2021 година врз основа на Наредба за претрес на дом и други простории издадена од Судија на претходна постапка од Основен суд Струмица полициски службеници од СВР Струмица- НК за КР-ЕНТ во координација со Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи извршиле претрес во домот на лицето О.И. (20) од с. Свидовица, струмичко, при што пронашле марихуана и гранки од растението Cannabis. Од страна на СВР Струмица по целосно документирање на случајот до надлежното Јавно обвинителство ќе биде поднесена соодветна кривична пријава,, стои восоопштението од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.