Кафетериите и рестораните да работат до 18 часот со преполовен капацитет а се забрануваат сите јавни собири најави Филипче

1489

Министерот за здравство Венко Филипче ќе препорача на денешната владина седница да се усвојат дополнителни мерки за спречување на ширење на коронавирусот.Како што кажа Филипче на денешната прес-коференција, станува збор за забрана на сите јавни и приватни собири без разлика на бројката на присутни, а за кафетериите и рестораните да се скрати работното време до 18 часот и истовремено, да го преполоват капацитетот на присутни гости за да има дистанца меѓу нив. Тој кажа да се затворат и сите места кај што се собираат граѓани, како теретани, кина, театри и обложувалници.

 

 

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.