Како ќе изгледа новиот Градски пазар со катна гаража и деловни простории во Радовиш од 3045 м2

969

Советниците на Радовиш донесоа одлука за задолжување на општината за реализација на проектот,, Градски пазар“ каде ќе има и деловни простории и катна гаража. Целиот проект има за цел да се добие нов современ простор за продажба на зеленчук и овошје во Радвоиш но и да се реши проблемот со паркирање.

Градоначалникот на Радовиш Ацо Ристов го презентираше идејното решение при што потенцираше дека зелениот пазар ќе биде на површина од 1800 метри квадратни а катната гаража капацитет од 104 паркигн места. Паралелно на површина од  околу  1125 метри вкадратни ќе бидат деловен простор од кој 850 за поголеми деловни дуќани

Како што нагласи градоначалникот на Радовиш, целиот проект е вреден околу милион евра. Околу 45 милиони денари ќе се задолжат но со оглед дека ќе се продаваат деловни простории во Градскиот пазар се очекува за кус временски период да се врати кредитот

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.