Казни за 56 возачи кои возеле побргу од дозволеното – СВР Струмица спроведе акциска контрола

1192

Полициските служебници при СВР Струмица вчера во периодот  од 14.00 до 20.00 часот на подрачјето кој што го покрива Секторот спровеле акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат возила со брзина поголема од дозволената.  Како што соопштија од полицијата во акцијата констатирани се 56 прекршоци за кои се издадени 46 прекршочни и 10 мандатни платни налози.

Од полицијата апелираат до сите учесници во сообраќајот да се почитуваат сообраќајните правила и прописи и апелираа за поголема внимателност по патиштата заради зголемената фрекфентност поради пристигнувањето на иселениците. Од таму апелираа дека вакви акциски контроли ќе се спроведуваат и во наредниот период.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.