Казнети 114 граѓани од Југоистокот заради неносење маска за последните 24 часа, најмногу во Струмица

817

Во изминатите 24 часа како што соопштија од СВР Струмица санкционирани се вкупно 114 граѓани кои на ја почитувале Уредбата за задолжително носење заштита на лицето односно заради неносење маска. Паралалено во текот на вчерашнито ден за таа работа направила и акциска контрола при што најголемиот број казнети граѓани се за периодот од 10 до 16 часов вчера кои биле затекнати на јавне простор а не носеле маска

По полициски станици најмногу Уредбата не ја почитувале во Струмица каде се санкционирани  50 лица, 26 се казнети во Радовиш, 25 во Гевгелија и 13 во Валандово

На сите граѓани кои не носеле маска им се издадени платни налози кои чинат по 20 евра но доколку се платат во рок од 7 дена истата изнесува 10 евра.

Паралалено во последните 24 часа казенти се и две лица од Струмица кои ја прекршила забраната за движење односно не го почитувале полцискиот час

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.