Кавадарчанец на Богородица ќе ја преплива брана Водоча кај Струмица

2873

Специјалистот по спортска медицина 54 годишниот Бошко Илиев од Кавадарци утре на празникот Богородица ќе ја преплива браната Водоча кај Струмица. Ќе плива околу 6 километри за да испрати порака дека пливањето е најдобар спорт и создава културни навики за живот. Паралелно сaка да го промовира ова вештачко езеро кое плени со својата убавина и како што вели,, питомост,,

,, Ова ќе е мој 12 ти маратон годинава или вкупно 83 ти во мојата кариера. Стартувам околу 10 часот и ќе пливам вкупно 6 километри. Досега ги имам препливано речиси сите природни и вештачки езера во земјава. Го имам пливано Охрид, Дојран, езерото Тиквеш, Маврово, Берово, Мантово, Козјак. Сакам да упатам апел до младите да го практикуваат овој спорт но и да се свртат кон нашите убавини,, изјави за Дрнка. Мк Илиев

Пливањето на кавадаречкиот доктор по спортска медицина  го поддржа и општина Струмица и градоначалникот Коста Јаневски. Пливањето на Илиев би требало да трае околу 3 часа во водите на брана Водоча.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.