Исплатата на јулските пензии почнува од утре на банкомат, на шалтер до петок во зависност од висината на пензијата

916

Исплатата на пензии за месец јули почнува од утре, 28 јули. Со предвремена и етапна исплата на пензиите, што се реализира четврти месец по ред, се овозможува поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот .

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:

– Во вторник, на 28.7.2020 година, исплата на пензии со висина до 11.000 денари;
– В среда, на 29.7.2020 година, исплата на пензии во висина од 11.001 денари до 14.000 денари;
– В четврток, на 30.7.2020 година, исплата на пензии во висина од 14.001 денари до 18.000 денари;
– В петок, на 31.7.2020 година, исплата на пензии во висина над 18.000 денари.

Пензионерите кои користат платежна картичка поврзана со сметката на која се префрлува пензијата, со парите можат да располагаат од вторник, 28 јули. Тие можат да ја подигнат јулската пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.