Исклучително е важна улогата на граѓаните и нивната свест, треба и мора да придонесат оваа криза да се надмине, кажа Филипче

1236

„Ја упатувам пораката – ова не е нешто што може само здравствените работници или здравствениот систем да го изменаџира. Исклучително е важна улогата на граѓаните, на нивната свест, сите требаат и мораат да придонесат оваа криза се надмине“, потенцираше министерот за здравство Венко Филипче на последната прес конференција на која информираше дека во земјава се регистрирани 6 нови случаи на коронавирус, со што вкупната бројка изнесува 48.

Станува збор за 4 годишно девојче од Штип, кое се инфицирало во градинка во Англија. .Во Дебар се регистрирани 3 нови случаи на коронавирус, тестовите се направени во рамките на скринингот.Во Скопје е регистриран 1 случај, контакт на претходно дијагностицираните.И во Гостивар е потврден случај на коронавирус. Се работи за жена вратена од Швајцарија

Министерот Филипче додаде дека во овој момент се тестираат 35 лица, за што јавноста ќе биде веднаш информирана по изготвувањето на резултатите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.