Илјадници македонци заминаа во Грција на Велигден само преку ГП Богородица

2174

Илјадници македонски граѓани ја напуштија државата преку граничниот премин Богородица и заминаа во Грција на продолжен празничен викенд. Заклучно до 12 часот околу 7 илјади македонци заради што претпладнево беа ставени во функција сите ленти за пасошка контрола за излез од државата на ГП Богородица

,, За излез од држаата се чека не повеќе од 20 тина минути. Во пасошите освен редовната контрола треба да  се стави печат на Република Сверена Македонија а за возилата да се издадат налепници. Околу 12 илјади патници поминале низ овој граничен премин за излез од Македонија од кои околу 7 илјади се макеоднски државјани,, информриаше Аврамоска кој атврди дека колони возила има и на грчкиот грнаичен премин каде се чека повеќе од половина час за влез во ова држава

Помала е гужвата на ГП Дојран каде во последниве 24 часа државата ја напуштиле 1800 патници и за излез се чекало од 10 до 15 минути

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.