Излуди ги сетилата со кралицата на салатите ,,Арија’’ единствено во De Facto Riverside

2340

Салата е секогаш добар избор за оброк. Но, многу е важно да најдете добра салатаза да бидеоброкоткомплетен.

Ви ја претставуваме Арија. Ја нарековме Кралица на салатите. Арија е омилена меѓу потрошувачите, а ова е нејзината приказна.

Потеклото на името – Арија го доби името по Арија Старк, принцеза од ултра популарниот серијал Game of thrones. Посебно по храброста на ликот, затоа што и самата салата е храбар чекор во комбинирањето на состојките.
По етимолигија, самиот збор има неколку значења во зависност од земјата и јазикот. Главно „арија“ значи „благородна“, потекло од Персискиот јазик. На италијански значи „воздух“, а на албански значи „злато“.

Кој и термин да се земе за валиден, сите одговараат.

Арија е базирана на свежинаи е вегеталијанска салата. Во основата користи зелен микс од марула и рукола. Месото како извор на протеин и здрави масти е заменето со авокадо, кој дава посебен шмек, а доматот дава контраст во бојата.Единствено отстапување од зеленчуковите лудории во таа чинија е овчи кашкавал, кој е сѐ уште на второ место во доживувањето на вкусот. Наместо „јагода на шлагот“, на врвот на искуството Арија содржи паста од маслинки. Неа може да ја измешате во салатата и да биде чудо, а можете и да си „црпнувате“ по малку на секое залаче.
Балсамико кремот како прелив си го одработува својот дел, а од страна, за „потпирање“, со неа следуваат и залчиња од пита.

Како и да е, оваа салата комплетно ќе ги задоволи сите нутритивни потреби на телото и ќе ги излуди Вашите сетила. Особено очите и сетилото за вкус ќе бидат во совршена хармонија.

Салатата Арија е на менито на De Facto Riverside.

(комерцијална објава)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.