Избрана е фирма изведувач, месецов почнува да се гради детска градинка во Босилово за 80 дечиња

1524

До крајот на месецов треба да отпочнат градежните работи за изградба на Детска градинка во општинскиот центар Босилово откако успеа вториот тендер за избор на фирма изведувач. Станува збор за проект кој се реализира преку  Министертвото за труд и социјална политка а треба да донесе згрижување на децата од предучилишна возраст од Босилово и околните села. Фирмата изведувач е избрана и таа овие денови би требало да ги отпочне работите на терен за изградба на градинка.

Детската градинка во Босилово треба да биде со капацитет од 80 дечиња а ќе чини околу 20 милиони денари. До крајот на годината треба да биде изграден објектот а идната година да биде опремена со потребниот инвентар и реквизити

Неодамна првиот човек на општина Босилово – Зоран Зимбаков истакна дека во 2020 тата, градинката треба да биде ставена во функција бидејки голем број брачни парови  своите деца ги носат во Струмица каде исто така се кубури со простор

Инаку во ова општина, во населеното место Моноспитово  има клон на детската градинка од Василево но капацитетот е мал за огромниот интерес за згрижување деца од предучилишна возраст

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.