Зимбаков: Изградбата на детската градинка во Босилово тече според предвидената динамика

1408

Изградбата на детската градинка во општинскиот центар Босилово тече според предвидената динамика, објави градоначаланикот на ова општина Зоран Зимбаков. Градинката која почна да се гради лани во септември е во карабина фаза и веќе се пристапува кон поставување на инсталациите во внатрешниот дел

,,Со предвидената динамика тече изградбата на овој капителен објект. Во моментот се привршуват градежните работи околу вградување на електричната инсталација и надворешниот ентериер. Овој современ објект ќе биде со капацитет од 60 до 80 дечиња. Инаку оваа градинка е прва во Босилово,, објави градоначалникот на Босилово Зоран Зимбаков.

Како што беше најавено во септември минатата година градинката треба да биде готова ова година и има капацитет од максимум 80 дечиња. Станува збор за проект кој се реализира преку  Министертвото за труд и социјална политка и според проекциите чини околу 20 милиони денари  и треба да донесе згрижување на децата од предучилишна возраст од Босилово и околните села.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.