Утрово почувствуван земјотрес во Струмица и Валандово

1324

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, утрово во 07 часот и 26 минути регистрираше земјотрес чии епицентар се наоѓа на 120 km југоисточно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Струмица.

Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML=2.6, а беше почувствуван од населението во Струмица, Валандово и околината, со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.