Здружението ,,Дост Ели’’ од Банско донираше облека на дечиња без родители во струмичко

903

Деновиве граѓанското здружение Дост Ели (Dost Eli) од Банско донираше облека на дечиња без родители во повеќе населени места во струмичкиот регион. Како што не информираше претседателот на здружението, Ајати Ибраимов станува збор за хуманитарна акција благодарение на поддршката од интернационалната организација Ауропа Јетим Ели (Auropa Yetim Eli) со која повеќе дечиња добија разновидна облека и обувки за престојната зима.

,, Со ова интерационална организација соработуваме веќе три години кои донираа облека и обувки за дечињата од турската националност кои се сирачиња или останале без еден од родители или пак се наоѓаат во тешка финансиска состојба. Поделивме облека на дечиња од Банско, Еднокуќево, Пиперево, Нова Маала, Добрашинци, Градашорци, Иловица и Балдовци. Сакам да упатам голема благодарност до интернационалната организација за помош AUROPA YETIM ELI која донираше детска облека на здружението DOST ELI од с.Банско со цел да ја донирама на повеќе деца без родители,, ни изјави Ајати Ибраимов претседател на здружението Дост Ели од Банско

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.