Здрава котлина: Тетовски „Еколог“ почна да го купува „Еуромакс Ресурси“

401

„Денеска и официјално можеме да потврдиме со писмен доказ дека она што го зборувавме и за што предупредувавме се случи. Имено тетовски „Еколог“ почна да го купува „Еуромакс Ресурси“ –  велат од Здружението „Здрава котлина“.

Според информациите што ги објавија активистите на Фејсбук, акциите се купени преку холандскиот холдинг NDX BV. Станува збор за акции во вредност од 3 милиони американски долари, а договорени се дополнителни финансии од 10 милиони канадски долари за докупување на 25% од „Еуромакс Ресурси“, под услов во наредните две години „Еуромакс“ да добие дозвола за еколошката студија, да ги спои концесиите и конечно да добие дозвола за експлоатација.

„Здрава котлина“ го поставува прашањето: „Зошто „Еколог“ би фрлал милиони на удели во фирма која е моментално заглавена во повеќе десетици милиони долари долгови и чија единствена потенцијална вредност е само ако некако се обнови истечената и одземената концесија?“… стои во објавата на Здрава котлина

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.