Здрава Котлина најавува протести откако Вишиот Управен суд ги одби жалбите по пресудата на Управен

605

Активистите од ,,Здрава Котлина’’најавуваат масовни протести  по одлуката на Вишиот Управен суд да ги отфрли жалбите по пресудата на Управниот, кој  пролетва пресече  да се поништи одземањето на дозволата за експлоатација на Еуромакс од страна на Влаата.  На ваквата одлука рагираа и инвеститорот и Државаната комисија за одлучување во управна постапка, чии жалби Вишиот Управен суд ги отфрли како недозволиви. Ова според активистите од Здрава Колтина кои со години се борат да не се отвори рудник на ,,Огражден’’ е нов продолжеток на вплеткување во правните лавиринти и вртење во круг без да се стави конечна завршница за овој проблем кој ти тишти граѓаните од струмичко.

,,„Вишиот управен суд донесе конечно решение со кое се одбиваат сите жалби и останува на сила пресудата на управниот суд. Со таа пресуда се поништува одземањето на дозволата за експлоатација на Еуромакс Ресурси и се наложува најпрво да се реши спојувањето на двете концесии, па дури потоа да се одлучува за одземање на дозволата за експлоатација.Со одземањето на дозволата за експлоатација се доведува во прашање и одлуката за одземање на концесијата а Еуромакс Ресурси се враќаат во игра повторно.На потег е Владата и Министерството за економија Затоа и ние почнуваме со планирање и подготовки за масовни активности во текот на цела 2021 година. Уморни сме од политички ветувања, позадински трзалици и камелеонски тактики. Време е да му се стави крај на ова еднаш засекогаш. Или сте со народот или сте против него. Не може округло па на ќоше. Ако е неопходно нека биде и радикално сценарио со ужасен пример и опомена за сите во иднината. Народот е притиснат од сите страни за секакви егзистенцијални проблеми па уште и рудник на смртта му фали. Очигледно 2021 ќе биде експлозивна година кога народниот гнев ќе се истури врз сите што упорно си го бараат“, објавија од Здрава Котлина.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.