За 24 часа нови 78 позитивни на ковид-19 во Југоистокот – најмногу во Гевгелија, Струмица и Радовиш

985

Во последните 24 часа во Југоистокот  евидентирани се нови 78 позитивни на вирусот ковид-19, соопшти министерството за здравство при што објави дека во Гевгелија за последното деноноќие има 33 лица новозаболени од оронавирусот, во Струмица 29, во Радовиш 12 а во Валандово 4 новозаболени. На ниво на држава од 3.399 тестирања регистрирани се 1.342 нови случаи на ковид-19.

Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти. Во градовите од Југоистокот оздравеле 3 лица од Гевгелија, во Струмица-16, Радовиш-10 и во Валандово-2 лица.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијатана вкупно заболени и во моментов активни со вирусот по градови од Југоиустокот е следна:

• Гевгелија 799, активни 263 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1785, активни 568
• Радовиш 456, активни 118
• Валандово 227, активни 66

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.