За 24 часа во Југоистокот регистрирани дури 143 нови позитивни на ковид-19, најмногу во Валандово

1950

Во изминативе 24 часа во Југоистокот регистрирани се дури 148 нови позитивни на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Ова е најголемата бројка на новзаразени на дневна основа во последните неколку месеци во овој дел од државата. Најмногу новозаболени од коронавирус има во Валадново каде се евидентирани нови 44 случаи во општина Радовиш 35, Гевгелија 31, општина Струмица 20 и во општина Богданци 13.

На ниво на држава евидентирани се нови 1.964 случаи од 7.724 тестови, или над 25 отсто од тестираните, се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство од каде информираат дека се евидентирани и нови 13 смртни случаи предизвикани од компликации од коронавирусот.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

Струмица 6483, Активни 212
Гевгелија 3133, Активни 196
Радовиш 1899, Активни 94
Валандово 1130, Активни 93
Богданци 725, Активни 42
Дојран 186, Активни 7

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.