За симнување апликации на мобилен давајте ги само неопходните дозволи, вели Tik tokerot Динев

296

Во секојдневието мобилните станаа реалност. Во желбата да се биде IN речиси секој симнува по некоја апликација на својот мобилен се со цел полесено функционирање. Но со симнувањето дел од апликациите  бараат и пристап до одредени фолдери од Вашиот телефон при што може да се злоупотребат конакти, емајл адреси итн.

Токму на ова предупредува Tik tokerot Александар Динев кој вели дека секој треба да биде внимателен кога симнува одредена апликација бидејки за аплиакцијата Блиц му се барат пристап и до неговие контакти, што е апсурдно

Со дозволата за пристап за одредена апликација, младите може да наседнат и да дадат свои и податоци од своите контакти кои може да бидат злоуптребени. Токму ова тој го вели во новото видео кое на илустративен начин објаснува дека треба да бидат дозволени само неопходните дозволи за некоја апликација.

,,Затоа на апликациите кои ги симнувате давајте им ги само дозволите кои им се неопходни за функционирање. Камера, локација, микрофон и именик само на одредени апликации, Нашето виртуелно однесување има големо влијание во нашиот живот. Бидете безбедни“, вели Динев

Видеото е изработено во рамките на проектот ,, Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“  што го имплементира Мултус од Гевгелија со поддршка на Европската Унија  со цел да се зголеми свеста и чекорите кај младата популација кога се на социјалните мрежи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.