За празниците во Струмица во сала Парк – турнир во мал фудбал „Благој Истатов“ со награден фонд од 20 илјади евра

1729

За престојните Новогодишно-Божиќни празници во спортската сала „Парк – АБА“ во Струмица ќе се одржи турнир во мал фудбал кој ќе го носи името на легендата на мак фудбалот Благој Истатов. Станува збор за турнир кој би требало да започне на 18 декември и би траел се до 12 јануари 2024 година кога се планирани финалните мечеви. Турнирот ќе биде во сениорска и јуниорска конкуренција

Во сениорска конкуренција котизацијата е 9 илјади денари  а најдобрата екипа ќе добие награда од речиси 10 илјади евра или 600 илјади денари . Второпласираниот состав ќе освои 300 илјади , третопалсираната 100 илјади а поразената во малото финале утешна награда од 50 илјади денари

Што се однесува до јуниорската конкуренција станува збор за екипи со фудбалери родени од 2009 до 2011 година. За нив котизацијата изнесува 3 илјади денари. Планирано е да има две групи од по четири екипи .

Организаторите соопштуваат дека бројто на екипи за овој турнир е лимитиран поради згуснатиот распоред на термините во салата Парк-АБА. Секоја вечер се планира три натпревари во сениорска и еден во јуниорска конкуренција.

Турнирот како што објавија организаторите е под покровителство на градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.