Млади струмичани предводени од ,,Новус” изработија мурал како благодарност кон здравствените работници за борбата против ковид-19

1707

Ученици од СОУ Јане Сандански предводени од авторката Јана Мицева насликаа мурал на ѕид во училишниот двор, со кој сакаат да се заблагодарат на здравствените работници во земјава кои се на првата линија за спасување на човечки животи од виурост ковид-19 од почетокот на пандемијата. 16 годишната Јана Мицева смета дека здравствените работници заслужуваат многу повеќе и ова дело е само мал дел од почитта кон нив што се грижат за јавното здравје.

,, Насликав лекарка како супер херој. Во едната рака како закрила го држи светот а со другата го боксува вирусот за да продолжи човечкото срце да чука,, кажа Мицева на кои и помагаа и други средношколци од Јане Сандански

Муралот се надеваме дека ќе ги поттикне и потсетува младите на поголема превентива и заштита од Ковид19 кажаа од Центарот Новус кој го имплементираше проектот за младински иницијативи во време на пандемија

Изработката на муралот во училишниот двор во СОУ Јане Сандански го поддржа и британската амбасада за што лично присуствуваше и заменик британскиот амбасадор Доминик Отвеј. Тој во име на британската амбасада апелираше до струмичани да се придржуваат до мерките и протоколите за заштита од коронавируост

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.