За изминатите 24 часа во Струмица 3 починати и 44 новозаболени од коронавирус

523

За последните 24 часа во Струмица починале три лица од компликации предизвикани од коронавирус а 44 лица се позитивни, соопшти министерството за здравство. Лицата што починале биле на возраст од 70, 70 и 80 години. Со последните заболени во струмичко во моментов се водат вкупно 450 активни случаи со ковид-19.

Освен во Струмица новозаболени има и во Гевгелија 38, Радовиш и Валандово по 19 и во општина Богданци нови 9 позитивни на ковид-19.  Во овој дел од државата евидентирани се 65 оздравени пациенти и тоа во Гевгелија 29, Радовиш 24, Струмица 10 и во Богданци и Дојран по 1.

На ниво на држава регистрирани се 21 починат од ковид, од кои 10 вакцнирани, и уште 1.913 заразени од 7.219 тестови се регистрирани за 24 часа. Од вкупниот број нови позитивни, 243 се реинфекции.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.