За градоначалник на Струмица 3 кандидатури, за место во Советот доставени 8 советнички листи

2325

Според информациите од ОИК Струмица, за престојните локални избори закажани на 17 октомври за функцијата градоначалник ќе трчат три кандидати додека за столче во Советот на општината пријавени се осум советнички листи.

За градоначалник доставени кандидатури

 1. Васе Витанов – Интегра-Македонска конзервативна партија
 2. Костадин Костадинов – СДСМ со коалицијата
 3. Жан Дрвошанов – ВМРО со коалицијата

За членови во Советот доставени кандидатури

 1. Група избирачи од Шефкет Асанов
 2. Демократска партија на турците
 3. Единствена Македонија
 4. Интегра-Македонска конзервативна партија
 5. Граѓанска група ,,Стига е’’
 6. Коалиција на ЛДП и ДОМ (Одлучно за промени)
 7. Коалиција на СДСМ ( Најдоброто за мојата општина)
 8. Коалиција на ВМРО ДПМНЕ (Обнова на Македонија)

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.