За време на ,,Самун ем татлија” во Радовиш нема да се наплаќа паркинг но ќе има времен режим на сообраќај

806

Во наредните три дена во Радовиш се одржува традиционалната манифестација Самун ем татлија но и меѓународниот фолклорен фестивал Радовишки собор на кој  се очекува илјадници посетители од земјава и странство. Од таа причина општината донесе одлука да не се наплаќа паркинг за време на манифестацијата од 30 ти септември 1 и 2 октомрви, имајки во предвид пред десетина дена и официјално почна да фунцкионира зонското паркирање во Радовиш со цени од 20 и 30 денари за изминат час

,,Советниците  на 17-та  седница едногласно донесоа одлука за ослободување од плаќање на паркинг простор за претстојната манифестација „Самун ем Татлија“ за деновите 30 септевмри, 1 и 2 октомври 2о22 година,, стои во известувањето од општината од каде соопштуваат и за времен режим на сообраќајот во Радовиш

Од општината упатија апел до граѓаните на Радовиш во деновите 30 септември, 01 и 02 октомври кога се одржува манифестацијата „Самун ем Татлија“ движењето со моторни возила да го сведат на минимум и кон манифестацијата да пристапуваат без возила со цел да се растерети сообраќајот, да се обезбеди непречено одвивање на сообраќајот и да се ослободи место за паркирање за возилата што ќе пристигнат од другите градови. Паралелно воведоа и времен режим на сообраќај за овој период

,,Времената забрана за сообраќај и времениот режим на сообраќај ќе започне од 29.09.2022 год (Четврток) и ќе трае до 03.10.2022 год. (Понеделник). Режимот на сообраќај за време на Манифестацијата „Самун ем Татлија“ во општина Радовиш е согласно доставениот сообраќаен проект и даденото Одобрение од СВР – Струмица а се однесува на улиците „22 Октомври“, „1 Мај“, „Коста Сусинов“ и ул.„Партизанска“. Ве молиме за разбирање и се надеваме дека сите заедно ќе придонесеме за уште еднаш да ја прикажеме општина Радовиш како добар домаќин,, информираат од општината

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.