За Велигден и Бајрам да нема полициски час а до 15 мај тој да биде од 21 до 5 часот, предлог до Владата

1622

За Велигден и Бајрам да нема полициски час, и угостителските објекти да работат до 20, односно до 20:30 часот. Ова е предлогот на Главниот кризен штаб за кој Владата ќе расправа утре на седница. Ова значи дека ноќта спротив Велигден полициски час да нема конкретно први спроти втори мај, а за Бајрам ноќта на 12 спроти 13 мај.

Комисијата за заразни болести предлага полицискиот час од среда, 28 април, да почнува од 21 часот и да трае до 5 часот. Комисијата ќе го достави предлогот до Владата, која за него треба да одлучи на седница. Владата треба да реши и дали ќе бидат отворени летните тераси на угостителските објекти. Главниот координативен кризен штаб до Владата минатата недела предложи полицискиот час од 27 април до 15 мај да почнува од 21 часот, а угостителските објекти да ги отворат само летните тераси за гостите

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.