Захарова: Скопје непромислено го жртвува суверенитетот

262

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи (МНР), Марија Захарова во својот коментар за протерувањето на петте руски дипломати од Северна Македонија најави дека Русија ќе биде принудена да преземе реципрочни мерки, без да ги најави истите. Коментарот на Захарова е објавен на веб-страницата на руското МНР, како и на Фејсбук профилот на Руската амбасада, пишува Мета.мк

„Овој акцентирано непријателски чекор е продолжување на курсот кон вртоглаво рушење на билатералните односи со Русија што пред неколку недели го зазедоа властите на Северна Македонија. Со приклучувањето кон русофобичната хистерија што ја почна Западот, Скопје уште еднаш ја потврди подготвеноста непромислено да го жртвува суверенитетот и да носи одлуки кои се во спротивност со расположението во јавноста и им противречат на коренитите национални интереси“, наведува Захарова во својот коментар.

Ваквиот потег следи откако Министерството за надворешни работи вчера донесе одлука за прогласување на пет дипломати од Амбасадата на Руската Федерација во Скопје за „персона нон грата“. Како непожелни во земјава, тие добија рок од пет дена за да ја напуштат нашата територија.

„Согласно информациите добиени од надлежните органи, наведените извршувале активности кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи“, се вели во вчерашното соопштение на македонското МНР.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.