Заев: Променете го начинот на носење одлуки, ЕУ не смее да дозволи национализмот да става вето врз слободата

344

,,Променете го начинот на носењето одлуки. ЕУ мора да дејствува во сопствена корист, во корист на европската идеја која по дефиниција е либерална, отворена, широка’’  Вака им порача на лидерите на ЕУ, поранешниот премиер на земјава Зоран Заев од панел дискусијата ,,Сувернитет’’ што ја организираше француската амбасада во Струмица во рамките на Француското претседателство со Советот на Европа.

,, Ја прашувам ЕУ од мојата европска Струмица која се граничи со Грција и Бугарија. Дали ваквиот начин на одлучување во Унијата при што една земја членка блокира цел регион од крајно ирационални и националистички причини е механизам со кој се развива европската идеја. Ако не е а знам дека не е, тогаш променете го начинот на носењето на одлуките. ЕУ мора да дејствува во сопствена корист, во корист на европската идеја која по дефиниција е либерална, отворена широка. Европската идеја не смее да остане уценета од национализмот. ЕУ не смее да дозволи национализмот да става вето врз слободата. Ове е време кога лидерите на ЕУ треба да се одважат по овие прашања и да превземат политичко лидерство,  онака како што тоа го правеле оснивачите на унијата,, рече Заев

Францускиот амбасадор во земјава Сирил Бомгартнер подвлече дека во моментов ЕУ се  соочува со низа предизвици а руската агресија врз Украина колку што ја покажа слабоста на европсото  семејство толку ја зајакна потребата од обединување на Унијата.

,, Денес стратешкиот интерес за европската интеграција на Западен Балкан се повеке се зајакнува а тоа особено важи за Северна Макеоднија. Тоа беше вистинито вчера но уште повистинито денес и сите ние денес секој на своето место сме мобилизирани  за да ја постигнеме таа заедничка  цел за отворање на колку што е можно побрзо на пристапните преговори за влез во ЕУ,, кажа Бомгартнер

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.