Заев и Мицкоски се договорија – пописот од април се одлага за во септември

830

Пописот на населението и домаќинствата кој требаше да се одржи во април заради екот на пандемијата со ковид-19 се одложува за септември а дотогаш иселениците низ светото ќе се самопопишуваат. Ваков договор постигнаа лидерите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски на денешната средба. Ова значи дека од 1 април нема да се врши теренско попишување на населението и домаќинствата

Заев прецизираше дека пописот ќе се одржи во периодот од петти до 30 септември, датумот допрва ќе се утврдува. Кажа дека со Мицкоски се договориле секој од нив да ги повика граѓаните да се попишуваат, да ја извршат таа своја должност. Како што изјави по средбата Мицкоски, се одлага и терминот за локални избори, па од првата, се преместува за втората половина на октомври годинава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.