Заев и Мицкоски во домашна изолација, имале контакт со новинар позитивен на КОВИД-19

1466

Лидерот на СДСМ и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, од синоќа се во самоизолација поради коронавирус објави претпладнево министерот за здравство Венко Филипче. Тој кажа дека двајцата лидери се веќе тестирани, тестот на Христијан Мицкоски е добен доцна синоќа и е негативен, меѓутоа ќе остане во 14-дневен карантин. Додека, на Зоран Заев, резултатите ќе бидат сооопштени во текот на денов. Тој синоќа заминал за Струмица за карантинот, и оттаму се пратен брисот.

„Двајцата биле во контакт со новинар од ТВ медиум кој е позитивен на коронавирус. Новинарот е во добра состојба и е сместен во болницата 8-ми Септември“, рече Филипче.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.