Завршуваат антикризните мерки, од утре многу продукти ќе станат значително поскапи

352

Привршуваат дел од антикризните мерки, по што се очекуваат дополнителни поскапувања на основните прехранбени производи. Од 1 јуни со враќањето на ДДВто, лебот, брашното тип 400, шеќерот, путерот, кравјото млеко, месото, оризот, јајцата и тестенините автоматски поскапуваат за 8-10%. Ќе се укине и мерката бесцарински увоз на суровини за месната индустрија. Со укинувањето на сите овие мерки, инфлацијата станува закана за граѓаните, кои велат дека цените се превисоки.

Собранието пред три месеци ги изгласа антикризните мерки, предложени од Владата, со кои се намали ДДВто за основните прехранбени производи од 5 на 0 отсто и акцизите за горивата. Владата, исто така, ја ограничи маржата за трговците на мало на 5 и 10%, соодветно, за одредени производи.

Автоматско зголемување на цените се очекува кај нафтата, гасот и дериватите на бензинот како резултат на враќањето на стапката на ДДВ од 10% на 18% во продажбата на енергенси, како и отстранување на мерката за намалување на акцизата по основа на цените на берзата, тоа значи дека ќе ви останат помалку пари во џеб откако ќе добиете иста количина храна и гориво.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.