Заврши струмичката ликовна колонија, новото време со ковид-19 инспирација за дел од уметниците

821

Нови 30 дела се направени на годинашново издание на струмичка ликовна колонија на која учествуваа исклучиво само домашни уметници заради коронакризата. Тие во изминатите дестина дена во фоаето на Уметничката галерија и на други локации во градот,  твореа согласно владините препораки и мерки за одржување на настани за заштита од ковид-19.  Дел од уметниците кои учествуваа на колонијата,  токму новото време со коронавирус им  беше инспирација за делата што ги направија. Уметникот Виолета Сандева рече дека токму  маските и биле нејзина инспирација на ова колонија .

,,Учеството на колонијата ми беше сон, првпат настапувам.  Направив уметничка слика масло на платно во која доминира девојка која е тажна и задолобечна во мисли, меѓу  зелената природа и вирусот. Сакав да ја одбележам годината во која сите ние поминуваме со исти мисли,, ни изјави Сандева.

Според Александар Филев,  годинава на колонијата учествувале само 14 уметници исклучиво од земјава кои работеле на различни локации во градот. Направиле 30 тина дена во различни техники. И годинава фурнкионирале школата за мозаичари каде двајца уметника направиле мозаици а новите дела за првпат ќе бидат изложени на 11 септември.

,, Согласно владините мерки се одржа ова 57 издание на струмичката колонија. Лично како организатори сме задоволни иако годинава учествуваа само домашни уметници. Делата од колонијата за првпат ќе бидат изложени на 11 септември за Денот на ослободувањето на Струмица за што же изработиме и каталог,, кажа Александар Филев раководител на галеријата.

Во изминативе 57 години на струмичката ликовна колонија учествувале околу 1400 уметници од земјава и странство а фондот на Уметничката галерија при НЦУК Антон Панов брои околу 2560 ументички дела.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.