ЖФК Тиверија со победа го почна пролетниот дел од првенството, во Кочани постигнаа дури 17 голови и се најефикасен тим во лигата

1399

Женскиот фудбалски тим од Струмица – Тиверија со победа го стартуваше пролетниот дел од првенството. На гостувањето кај Кочани забележаа убедлива победа од 17:0 со што стана најаефикасна екипа во досегашниот тек од првнеството. Стрелци на головите против Кочани беа Димоска која 8 пати ја тресеше мрежата на домаќиннките, Николовска постигна 3 гола а Велкова, Ристовска, недева, Ѓоргиева, Божиновска и Велкова по еден.

Ова е 12 та победа на ЖФК Тиверија која е на втората позиција со 37 поени веднаш зад Македонкса Каменица Саса која има три бода повеќе. Но по реализацијата струмичанки се најефикасни. Во 14 те одиграни кола девојките на струмичка Тиверија имат постигнато дури 103 голови

Инаку ЖФК Тиверија Струмица има 6 фудбалерки во националната репрезентација на Македонија. Станува збор за Александра Ристовска, Викторија Панчурова, Теодора Димоска, Ане Бошеска, Ивана Николова и Сара Велкова кои треба да ги одмерат силите со селекцијата на Србија

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.