Жител на Богданци фатен кај Кратово како превезува девет мигранти од Египет – МВР го приведе

4727

Синоќа околу 20.00 часот во близина на Кратово, полицијата го лишила од слобода, 28 годишен жител од Богданци . Како што информираше МВР, станува збор за лицето со иницијали Д.С. кое на регионалниот пат Страцин – Кратово, при преглед во неговото патничко возило „ауди А6 “, со бугарски национални ознаки, биле пронајдени девет лица мигранти. Сите мигранти биле без документи а по нивно кажување по потекло од Египет.

Според информацијата од МВР, 28 годишниот Д.С. од Богданци бил приведен и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок, додека мигрантите ќе бидат префрлени во Прифатниот транзитен центар во Гевгелија и Прифатниот центар за странци „Гази Баба“ во Скопје.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.