Жители од Конче на аеродромот во Скопје приложиле лажни ПЦР тестови, ЈО бара да се казнат по 2000 евра

1243

Двајца жители на радовишкото село Конче биле фатени на скопскиот аеродрм со лажни ПЦР-тестови во обид да ја напуштат државата. За нив Јавното обвинителство изаде предлог за казни од 100 дневни глоби по 20 евра во денарска противвредност или со по 2.000 евра.

Според информациите на Основното јавно обвинителство, на 29 март на Меѓународниот аеродром Скопје тие употребиле фалсификувани ПЦР-тестови за коронавирус. Медицинските сертификати за кои знаеле дека не се оригинални и не се издадени од наведената лабораторија ги презентирале при пасошката контрола, при обидот да ја напуштат државата.

,,Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе Предлог за издавање казнен налог против двајца жители на радовишкото село Конче, кои се товарат за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од Кривичниот законик. Обвинителството му предложи на Судот за двајцата обвинети да изрече парични казни од по 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност,, стои во известувањето од ЈО

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.