Жители на Ораовица и Удово приведени заради физички напади врз полициски службеници, соопшти МВР

4299

МВР соопшти дека во два одделни случаи гевгелиската и радовишката полиција привеле лица кои физички нападнале полициски службеници кои извршувале службени дејствија.

На 23.10.2021 во 22.40 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода Н.М.(32) од село Ораовица, радовишко, затоа што се однесувал агресивно кон полициски службеник кој извршувал службени дејствија. Тој бил приведен во полициска станица и  по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

На 24.10.2021 во 03.00 часот во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија го лишиле од слобода И.Л.(32) од село Удово, валандовско, затоа што физички нападнал полициски службеник кој извршувал службени дејствија. Тој бил проведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.