Жителите од Југоистокот да ја почитуваат забраната за движење, ќе се санкционира секое прекршување, велат од СВР Струмица

1398

Секторот за внатрешни работи Струмица, упатува апел до  сите граѓани на подрачјето, строго да ја почитуваат Одлуката на Владата за забрана на движењето, почнувајќи од 8-ми април 2020 година, од понеделник до петок во временскиот период од 16,00 до 05,00 часот наредниот ден, а за време на викендот се забранува движењето за сите граѓани почнувајќи од петок од 16:00 часот до 05:00 часот во понеделник.

Апелираме да се почитува забраната за движење на лицата  со возраст над  67 години, во текот на сите работни денови, од понеделник до петок, во временскиот период од 12:00 до 10:00 часот наредниот ден .

Лицата до 18 години да ја почитуваат забраната за  движење во текот на сите работни денови, од понеделник до петок, во временскиот период од 15:00 часот до 13:00 часот наредниот ден.

Се забранува собирање во група на повеќе од две лица, во паркови и на други јавни места и површини.

Апелираме граѓаните да го задржат минимум потребното растојание од останатите лица и да не се групираат на јавни места и површини. (банки, маркети, и сл.)

Сите оние кои ги прекршуваат донесените Одлуки на Влада и дадените препораки, ќе бидат санкционирани согласно член 205 и 206 од Кривичниот законик, доколку  пак се утврди дека сторената активност има елементи на прекршок ќе биде поднесена соодветна прекршочна пријава против сторителот/те.

СВР-Струмица будно ќе ја следи состојбата на подрачјето.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.