Ефтимов од ВМРО ДПМНЕ – Хуманитарните акции на СДСМ се обид за купување гласови пред избори

1135

Во Струмица се одвива хуманитарна акција која основано фрла сомнеж дека владеачката  СДСМ ја користи кризата за да им се додвори на социјално зависните граѓани во пресрет на изборите. Вака истакна Дајанчо Ефтимов член на ИК на ВМРО ДПМНЕ кои заедно со кандидатите за пратеници од ова партија сметаат дека ова е акција која има за цел само да се купуваат гласови во очи на новите избори

,,Колку средства се употребени во оваа акција и има ли потекло на парите и на производите? Одговорот треба да биде првa задача на човек кој ги има сите улоги на власта во земјата. Колку и кои граѓани имаат потреба од партиски брендирана картон храна за да преживеат, односно голем ли е нивниот број, што СДСМ како власт направивте да не ги донесете на ниво на таква зависност’’ запраша Ефтимов

Тој смета дека ваквата хуманитарна акција треба да се реализираа преку Центрите за социјална работа кои ги познаваат социјално загрозените семејства

,,Акцијата треба да се одвива преку организацијата на Црвениот крст или други познати хуманитарни организации и преку центрите за социјална работа кои ги познаваат граѓаните наместо да се одвива преку кризен штаб.Прашањето е заради што граѓаните од општината или партијата би се обраќале со барање за храна? Се потврдува сомнежот дека ваквата поврзаност укажува на траен карактер’’, кажа Ефтимов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.