Еуромакс: Одлуката на Владата да го раскине договорот за концесија за Иловица е политичка, правдата ќе ја бараме на Меѓународен суд

1159

Компанијата „Еуромакс ресурси“ оцени дека одлуката на Владата еднострано да го раскине договорот за концесија за рударската област Иловица е политичка и информира дека назначиле меѓународна адвокатска фирма за опцијата што ја најавија за арбитражна постапка и потенцираат дека ќе ги исцрпат сите домашни и меѓународни правни лекови.

– Одлуката е во спротивност со официјалните изјави на Владата дадени во јавноста неодамна како и во последните неколку денови дека тие чекаат Управниот суд да донесе одлука за ова прашање. Одлуката ова прашање да се реши од страна на администрацијата, во период додека судството го разгледува, сериозно го доведува во прашање владеењето на правото во РС Македонија, соопшти „Еуромакс ресурси“, откако Владата  донесе одлука за раскинување на Договорот за концесија за експлоатација на рудникот за бакар и злато во село Иловица во општина Босилово.

Од „Еуромакс ресурси“ потестуваат на нивната изјава од 1 октомври годинава дека останува отворена опцијата за меѓународна арбитража и оти ќе се постапува соодветно.

,,Сега можеме да потврдиме дека Еуромакс назначи реномирана и престижна меѓународна адвокатска фирма LANSKY, GANZGER & Partner да се подготви за таквиот исход. Покрај нашата силна правна позиција во рамките на РС Македонија, убедени сме дека Еуромакс има силни аргументи за меѓународна заштита на инвеститорите, а Владата на РС Македонија треба да биде сигурна дека компанијата е подготвена да ги исцрпи сите домашни и меѓународни правни лекови,, стои во соопштението од Еуромакс рисурси

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.