Ем тепани ем службено поразени – ФФМ одлучи дуелот Локомотива – Беласица да го добијат домакините

573

Комисијата за натпревари на ФФМ  неодиграниот меч од 19 тото коло од Втората фдубалска лига мегу Локомотива Пехчево и Беласица да го регистрира со 3:0 за домаќините. Струмичани во средата не излегоа на терен бидејки во соблекувална беа физички нападнати за што остро реагираа во јавноста. Беа удрени членови на стручниот штаб а кон фудбалеруте биле упатени и закани со оружје.

Беласица одби да го одигра овој натпревар, а според надлежните сепак имало услови за такво нешто. За самиот инцидент Комисијата за натпревари го суспендираше теренот а клубот – домаќин го предаде на Дисциплинска комисија.

„Натпреварот не се одигра, зашто гостинската екипа не се појави на теренот во закажаниот термин од 14.00 часот, откако претходно пријави инцидент пред почнувањето на мечот (физички напад на двајца тренери). Судиите навремено дадоа знак за почеток на мечот, за кој од страна на домаќинот беа исполнети сите услови“, се вели во соопштението.

Беласица останува на делба на шестата позиција со 29 бодови, додека Лкомотива Пехчево е над зоната за испаѓање со 20 бода.

Инаку инцидентот беше пријавен и во МВР

„На 08.03.2023 година во 12:50 часот во Полициската станица Гази Баба, Ѓ.Ш.(30) од село Иловица, струмичко, пријавил дека околу 12:10 часот пред соблекувална на фудбалскиот стадион во Сингелиќ, пред одигрување на натпревар од Втората македонска фудбалска лига помеѓу екипите на ФК Локомотива од Скопје и ФК Беласица од Струмица, тој и неговиот колега од ФК Беласица, Б.Г(32) од Струмица, биле физички нападнати од едно лице. Околу 13:00 часот во Полициската станица Гази Баба, М.М.(49) од Скопје, член на домашниот клуб, пријавил дека околу 12:15 часот еден од гостинските играчи агресивно се однесувал кон него и го навредувал. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“ – стои восоопштението од МВР.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.