Елена Пандева од Струмица дебитираше за тимот Феникс во Италија кој атакува на првото место ! (ФОТО)

1717

Одбојкарката Елена Пандева од Струмица која последниве сезони настапуваше за ОК Струмица Жени дебитираше во италијанскиот тим Феникс Монополи кој настапува во Серија Ц1. Како што објави порталот Спорт плус таа во италијанскиот тим има договор до крајот на сезонава и треба заедно со соиграчките да ја оствари целта – освојување на првото место и пласман во повисок ранг на натпреварување.

„Верувам дека на секоја одбојкарка и е сон да игра во италијанскиот шампионат. Едноставно овде женската одбојка е на највисоко можно ниво, конкуренцијата е огромна, а за квалитетот воопшто и не треба да говорам. Едноставно играњето во Италија, за мене е исполнување на животниот сон“,  вели Пандева, за СПОРТ+.МК.

За македонската репрезентативка ова е веќе четврто меѓународно искуство, откако сезоната настапуваше во грчки Ираклис, а две сезони играше во српското првенство за екипите на Ваљево и Србјанка.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.