Екс ракометното игралиште кај ДТВ Партизан во Гевгелијa доби нов изглед и стана мултифункционално !

571

Под слоганот ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ, со донација од 3,284,819,00 денари Видеолотарија го пушти во употреба и третото игралиште од проектот за изградба на повеќенаменски и спортски игралишта низ целата земја.

Во присуство на граѓаните од Гевгелија, претставниците на Видеолотарија, бренд амбасадорот Игор Стефановски Иџе и претставници на локалната самоуправа на општина Гевгелија, свечено беше пуштено во функција реконструираното игралиште.

„Ова игралиште веруваме дека ќе биде новата среќна локација за игра, забава и натпревари во спортски дух. Со донација од 3,284,819,00 денари  целосно и темелно е реконструирано ова игралиште, кое доби нови спортски реквизити, а и жичена ограда за поголема безбедност на сите кои ќе го користат неговиот спортски терен,“ нагласуваат од Видеолотарија Касинос Австрија.

,, Голема е честа за мене како Градоначалник, денес, да означам нов почеток на една стара гевгелиска приказна. Ова игралиште на ДТВ „Партизан“ буди многу спомени кај гевгеличани, познато како старото ракометно игралиште, каде се одиграни многу ракометни и кошаркарски натпревари. Како локална самоуправа, која и во иднина ќе инвестира во спортската инфраструктура, вложивме големи напори за обезбедување на сите предуслови за реконструкцијата на игралиштето, рече Сарамандов, изразувајќи ја својата благодарност до Државната видеолотарија на Македонија за нивната иницијатива и донација.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.