Еко паркот во Струмица почна да се гради а се работи и на проект за негово осветлување

1013

Почна да се гради еко паркот во Струмица во II Урбана заедница во непосредна близина на ООУ ,,Никола Вапцаров”. Еко паркот треба да биде на површина од околу 2500 квадратни метри од кои околу 2100  ќе биде зелена површина а останатиот дел патеки. Паркот  е дел од Програмата за животна средина за зголемување на јавните зелени површини во градот. Во паркот ќе има и урбана опрема клупи за одмор и корпи за отпадоци а се планира да бидат засадени над 500 зимзелени растенија и дрвца.

Како што изјави градоначалникот на Струмица Коста Јаневски паркот треба да биде готов за 45 дена при што истиот треба да има подземна инсталација за наводнување со системи за распрскување. Планирано е да бидат поставени околу 36 поп ап прскалки со домет на распрскување од 3 до 11 метри.

Фирмата Флора Гарден го гради паркот а паралелно се работи и на изработка на проект за осветлување на истиот со оглед дека ќе биде поставена нова линија за улично осветлување во овој дел на Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.