Еден починат и 47 нови позитивни во Југоистокот, најмногу во Струмица – 24 новозаболени

861
Во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 272, Куманово 43, Дебар 5, Штип 17, Прилеп 41, Тетово 41,Струга 4, Велес 11, Битола 10, Охрид 24, Кавадарци 41, Гостивар 12, Гевгелија 11
, Струмица 24, Крива Паланка 2, Радовиш 9, Кочани 20, Пробиштип 3, Берово , Валандово 3, Виница 4, Делчево 3, Свети Николе 7, Кичево 17, Ресен 4, Неготино 10
Починати се 12 лица, двајца пациенти од Велес (79 и 89г), седум пациенти од Скопје (63, 78, 70, 73, 70, 71 и 64г), еден пациент од Прилеп (73г), еден од Штип (72г) и еден пациент од Струмица (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 143 оздравени пациенти a од Југоистокот  Гевгелија 2, Струмица 9, Радовиш 1.
Досега во земјата се направени вкупно 229.246 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25473, бројката на оздравени пациенти е 18047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.