Еден починат и нови 34 позитивни на ковид-19 во општините од Југоистокот, 14 лица оздравеле

1031

Според последната ковид статистика во Југоистокот во последните 24 часа се евидентирани 34 нови позитивни на вирусот ковид-19, едно лице од Струмица починало а 14 пациенти оздравеле. На ниво на држава пак регистрирани се 428 случаи на ковид-19 од направени 1.853 тестирања, 10 лица починале а 128 оздравеле.

Новите случаи се во Скопје-200, Куманово-16, Дебар-2, Штип-9, Прилеп-29, Тетово-30, Струга-2, Велес-6, Битола-14, Охрид-4, Кавадарци-17, Гостивар-5, Гевгелија-15, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-6, Кочани-12, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-2, Виница-3, Делчево-4, Кратово-2, Свети Николе-3, Кичево-11, Ресен-10, Неготино-5.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокоте е следна:

• Гевгелија 267, активни 143

(16 лица што се водат под Гевгелија се жители на Дојран, 38 на Богданци )

• Струмица 580, активни 360

• Радовиш 170, активни 72

• Валандово 82, активни 50

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.