Дури 21 позитивен на ковид-19 во Струмица, во Радовиш Гевгелија и Валандово 18 новозаболени

1482

По вчерашните 225, во последните 24 часа во земјава се регистрирани нови 243  позитивни случаи на ковид-19 од кои 39 нови во Југоистокот. Според информациите во Струмица има 21 нов случај, во Радовиш се регистрирани 9,  во Гевгелија 5 и Валандово 4. Со овие нови случаи бројката на активни случаи во Југоистокот се искачи на 289 .

Министерството за здравство соопшти дека починати се 4 лица а Институтот за јавно здравје регистрира 100 оздравени пациенти од кои 10 во Струмица и 2 во Гевгелија

Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 18.602, оздравеа 15.264, починаа 753, а активни се 2.585. Денес се евидентираат четири контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 135, активни 45 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 18 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 293, активни 178
• Радовиш 99, активни 35
• Валандово 44, активни 31

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.