Дури 18 нови позитивни на ковид-19 во Струмица, новозаболени има и во Гевгелија, Радовиш и Валандово

2372

Во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19, соопшти министерството за здравство. По градови во Скопје има 33, Куманово 17, Дебар 3, Штип 5, Прилеп 7, Тетово 13, Струга 3, Велес 6, Битола 4, Охрид 2,  Кавадарци 5,  Гостивар 8, Гевгелија 3, Струмица 18, Крива Паланка 2,  Радовиш 2, Кочани 11, Пробиштип 1, Демир Хисар 1, Македонски Брод 2, Валандово 2,  Виница 2,  Делчево 7,  Свети Николе 1, Кичево 3,  Ресен 2

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088, бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.