Дури 11 позитивни на ковид-19 во Струмица за еден ден, во Гевгелија и Радовиш по двајца новозаболени

1789

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 43, Куманово 10, Дебар 3, Штип 4, Прилеп 9, Тетово 12, Струга 7, Велес 2, Битола 3, Охрид 1, Кавадарци 3, Гостивар 9, Гевгелија 2, Струмица 11, Крива Паланка 1, Радовиш 2, Кочани 5, Македонски Брод 1, Виница 3, Делчево 2, Свети Николе 3 и Кичево 2

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (71г), од Тетово (73г), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 134 оздравени пациенит од кои има еден од Струмица

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15694, бројката на оздравени пациенти е 13128, на починати е 646, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1920.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.