Дури шест лица од Струмица починале од компликации предизвикани од ковид-19, објави Филипче

1862

Шест лица на возраст од 75, 64, 75, 60, 37 и 61 година од Струмица починале од компликации предизвикани од ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на својата ФБ страна. Овие шест лица се дел од 24 те на ниво на држава кои ја загубиле битката со коронавирусот за последното деноноќие, стои во објавата.

Според евиденцијата на здравствените власти во Струмица и регионот од почетокот на пандемијата досега починале 31 лице кај кои бил откриен вирусот ковид-19.

Во последните 24 часа се направени 2731 тестирања, а регистрирани се 913 нови  случаи. Во Струмица евидентирани се нови 26 позитивни лица а исто толку оздравеле според Институтот за јавно здравје.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови во Југоистокот е следна:

• Гевгелија 419, активни 187 (21 лица се жители на Дојран, 69 на Богданци )
• Струмица 1038, активни 564
• Крива Паланка 255, активни 103
• Радовиш 254, активни 88
• Валандово 112, активни 40

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.