Дробаров, Шарламанов и Ѕингаров – најдобри на вториот шаховски турнир за Гран При на Струмица (ФОТО)

1128

Викендов во просториите на ШК „Цареви Кули“ од Струмица се одржа вториот шаховски турнир за титулата Гран при за Струмица. Вкупно 40 тина шахисти од Струмица и регионот учествуваа на т.н. „февруарски“ турнир бидејки титулата ќе се оддели на оној шахист кој ќе освои поени од сите 12 месечни турнири.

Според информациите најдобар на вториот турнир е Александар Дробаров а на врвот по освоени поени се и Панче Шарламанов и Михаил Ѕингаров.  Тие се водечката тројка на овој турнир а високи поени освоија и Љаме Гонев, Наце Дробаров, Димитар Глигоров, Борис Калев, Стојан Темелковски, Звонко Пецев, Кире Велков, Мики Граматиков……

Освен сегашните учесници може да се пријават и нови кои ја знаат шаховската игра и тие да се вклучат од следното трето коло  а пријавите може да ги достават на ФБ страната на ШК „Цареви Кули“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.